Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
483 posty 1348 komentarzy

par excellence

Wiktor Smol - Copyright © 2011-2018 Wiktor Smol

Byłem w KGB; mam papiery

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

– Byłem w KGB… wyrzucił jednym tchem i wzrok wbił głęboko w ziemię. Zamurowało mnie. A on posmutniał jeszcze bardziej

Jakoś tak wyszło, nasza rozmowa z tej zwykłej zaliczanej do rozmów typu o dupie Marynie niepostrzeżenie zeszła na zupełnie inne tory. Siedzieliśmy wygodnie, ukryci przed wścibskim okiem ciekawskich sąsiadów i prażącym słońcem południa, na solidnej ławce ustawionej pod wielkim orzechem włoskim. Tutaj pozwolę sobie zauważyć, że drzewo nie ma najlepszej energii – mało co pod takim chce urosnąć, no chyba że bratki i stokrotki, które potrafią wyrosnąć na przerwach … w betonie. Korzenie orzecha włoskiego są bardzo ekspansywne potrafią ziemię dookoła wyjałowić, że hej. No, ale jak to w przyrodzie bywa, coś za coś.

Mój rozmówca, Czesław nagle posmutniał jego głos stał się bezbarwny a wzrok uciekał w przestrzeń zupełnie jakby coś z niej chciał wyczytać. Zauważyłem, że nogi skrzyżował pod ławką i przygarbił się cały. Spojrzałem na niego z zaciekawieniem starając się dociec powodu nagłego zmiany tempa naszej dyskusji.

Wiesz – zaczął – chciałbym ci coś powiedzieć, bo tobie mogę zaufać. Patrzyłem na niego z zaciekawianiem nie przerywając .

– Byłem… – w tym miejscu jakby się zawahał lub chciał się wycofać z wcześniejszego zamiaru powiedzenia mi czegoś, co tylko, jak sam podkreślił, mógłby mi powiedzieć. Zachęcająco skinąłem głową, aby kontynuował.

– Byłem w KGB… wyrzucił jednym tchem i wzrok wbił głęboko w ziemię. Zamurowało mnie. A on posmutniał jeszcze bardziej. I oto widzę człowieka, który w jednej sekundzie stał się bezradny niczym mały chłopiec i tak jako on wyglądał; jego ciało zawisło na opartych rękach, które silnym chwytem trzymały siedzisko ławki. Milczałem zmieszany nagłym wyznaniem nie wiedząc jak mam zareagować. W mojej głowie niczym po Rondzie Waszyngtona krążyła jedna myśl: „ To nie możliwe, to nie może być prawda”.

Znaliśmy się dobry szmat czasu i choć był ode mnie starszy o prawie dekadę, to był moim serdecznym przyjacielem, super sąsiadem o którym, jak mi się zdawało, wiedziałem wszystko tak samo jak i on o mnie.

Czesław sam przerwał tę ciągnącą się niezręczność słowami – Mam papiery, przyniosę. Po czym podniósł się z ławki i już po chwili zniknął za drzwiami swojego domu.

Zacząłem się rozglądać po ogrodzie zupełnie jakbym był tutaj pierwszy raz, a wszystko co mnie otaczało włącznie z moim ogrodem za płotem było mi zupełnie nowe i nieznane. Zdumienie i zarazem ciekawość  – Ici, j’ai une idée très compliquée, très brouillon,obraz człowieka, którego, jak mi się jeszcze przed momentem wydawało, znałem na wylot.

W końcu ta niemiłosiernie długo trwająca pauza dobiegała końca. Czesław podszedł do mnie z papierową teczką. Usiadł i rozwiązał tasiemki zawiązane w kokardkę. Otworzył i spojrzał na mnie. Wyjął zawartość i wręczył mi zapytując – Znasz się na tym? Wzruszyłem bezradnie ramionami i odrzekłem – Niby skąd? – jednocześnie zerkając na okładkę cienkiego zeszytu, na którym widniało ręcznie naniesione niebieskim tuszem nazwisko mojego sąsiada: Czesław K. W górnej prawej części była data, a pod spodem pieczątka z treścią: NZOS PRAKTYKA LEKARZA RODZINNEGO….

Poczułem wielką ulgę. Otworzyłem. Ze środka rozwinęły się wąskie kartki papieru z zapisem badań EKG.

Czesław – przykro mi, ale nie znam się, nie jestem lekarzem. Ale mam prośbę. Więcej to mnie strasz, proszę. A wyniki pewnie będą dobre.

Mam jeszcze flaszeczkę tej mojej nalewki, która ci tak bardzo smakowała. Wypijesz? Uśmiechnął się. Pewnie dopiero teraz do niego dotarło, że mimo podobieństw, to jednak istnieje wielka różnica między KGB a EKG.

– Pewnie, napijmy się – odrzekł już nieco weselszy.

Uf…

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY