Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
483 posty 1348 komentarzy

par excellence

Wiktor Smol - Copyright © 2011-2018 Wiktor Smol

Parabola literacka, czy coś więcej?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Abstrahując od tego, czy serce premiera Morawieckiego bardziej bije dla Polski, czy kraju jego matki pozwolę sobie na smutną refleksję:

 

 

 

Kiedy trafiam na trudne słowo  „przyzwoitość” płynące z ust obcego, to zaczynam sobie przypominać o kilku moich dobrych znajomych, którzy bez oglądania się na ewentualne korzyści, czy szykany piszą o tym fenomenie* wprost bez ogródek i językiem tak czystym i zrozumiałym, że nawet największe skurwysyństwo nie jest w stanie zamienić prawdy na „prawdę”.

Mam tutaj na myśli kilku swoich dobrych znajomych z portalu, na którym czasem zawieszam swoje notki. I przyznam, że Ich obecność, sposób myślenia i pisania sprawia, że wciąż jeszcze mi się chce czytać i pisać i wierzyć w przysłowiową kroplę.  

*Przyzwoitość niewątpliwie jest fenomenem, który jako taki potrafi uczynić z przyzwoitości abstrakcję, którą śmiało można  użyć jako szyld w witrynie lombardu, kasynie, czy innej szulerni.

Dla mnie premier Mateusz Morawiecki jest tym obcym, który nie potrafi, i nigdy nie opanuje sztuki mówienia wprost i nazywania rzeczy po imieniu; jego hiperbole nie wywodzą się z biegłej znajomości języka literackiego i sztuki erystyki, przeciwnie – są pochodną prostych lichwiarskich obliczeń i takiego rozumowania.
Sposób wysławiania się – pewnego rodzaju ubóstwo językowe – sprawia wrażenie dyskomfortu i naprowadza myśli uważnego słuchacza nie na to co pan premier powiedział, a na to czego nie powiedział.

"Kiedy okrutni bandyci napadają dom, w którym mieszkają razem dwie rodziny i jedną rodzinę bandyci mordują prawie całą, a w drugiej mordują matkę, ojca, torturują dzieci, rabują cały dom i go podpalają – wtedy nikt nie może mówić, że druga rodzina jest winna okrucieństwa bandytów" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki. https://wiadomosci.wp.pl/mateusz-morawiecki-obrazowo-tlumaczy-spor-o-ustawe-ipn-kiedy-okrutni-bandyci-napadaja-dom-6214290282563713

Abstrahując od tego, czy serce premiera Morawieckiego bardziej bije dla Polski, czy kraju jego matki pozwolę sobie na smutną refleksję: Polska to ma jednak pecha i to tak potwornego, że mimo odzyskania niepodległości, o czym zaświadczać może wpis w kalendarzu zdarzeń historycznych, to mimo wszystko na czele rządzących zawsze stoi ktoś, kto ma to szczęście mieć dwa serca, a to drugie zawsze żwawiej bije dla tego drugiego, obcego dla Polski, państwa.

 Posłużę się wyjętym nieco z kontekstu fragmentem pewnego komentarza wspomnianych znajomych, w tym przypadku jest to fragment, który moim zdaniem idealnie wpasowuje się w przywołany temat.

RAM:

„abstrahując od konkretnych osób czy sytuacji... trzeba nie mieć rozumu, by sądzić, że życiowa uczciwość danego człowieka nie ma wpływu na jego pracę zawodową, czy działalność publiczną!
człowiek JEST CAŁOŚCIĄ!... nie można dzielić go na kawałki!... dlatego od polityków, czy ludzi udzielających się publicznie NALEŻY WRĘCZ WYMAGAĆ by znane było ich życie prywatne, tj. czy są osobami uczciwymi!”

KOMENTARZE

 • :))))))))))))))))))))
  .
  dzięki!
 • Plagą jest także fakt, iż...
  .
  Polską rządzą matołowate histo(e)ryki!... zatrzęsienie histo(e)ryków i prawników od 7 boleści! ...

  te fakultety obsiadali zawsze skrajni idioci!... :)))))

  a Morawiecki ani cytaty ani pisaty!...
 • P.S.
  .
  oczywiście są także ludzie, którzy poszli na historię czy prawo bez bycia durnowatymi i nienadającymi się do czegoś innego, ale ci nie są w rządzie!... :)))))))
 • @RAM 12:25:48
  Właśnie, ci którzy się uczyli poszli do pracy a nie do tzw mafii rządzącej, której głównym mottem jest nachapanie się do syta na dwa, trzy pokolenia do przodu.

  Ukłony :)
 • @Wiktor Smol 13:00:13
  Kto wierzy że bankster prawdę powie .Pozdrawiam. https://www.salon24.pl/u/loremipsum/827475,wiem-kim-pan-jest-panie-morawiecki
 • Autor
  Znalazłeś pan sobie czas na takie wywody...
  Czyny i rozmowy dzieją się.., nie pozdrawiam.
 • RAM
  No cóż," live and learn". I accept the rebuke.
 • @Repsol 13:51:51
  Bankster to bankster :)
  Przeczytałem i gratuluję dobrego wyczucia i takowej analizy sytuacji, że o "prześwietleniu" człowieka, w tym przypadku syna znanego ( nie mogę sobie przypomnieć z czego) opozycjonisty.
  Kłaniam się :)
 • @AgnieszkaS 15:55:58
  Thx :)

  Ukłony
 • tak
  dobra robota:)

  pozdr
 • @Zorion 18:55:31
  Dzięki :)

  Pozdrowienia
 • @Wiktor Smol
  ''Dla mnie premier Mateusz Morawiecki jest tym obcym, który nie potrafi, i nigdy nie opanuje sztuki mówienia wprost i nazywania rzeczy po imieniu..''
  //

  Przeciez Morawiecki to politk, a politycy nie slyna z nazywania rzeczy po imieniu.
 • @Bara-bar 01:06:12
  Polityk?
  A z czego to niby wynika?
  Z nagrań u "Sowa & Przyjaciele" gdzie knuł z innymi?

  :)
 • @Wiktor Smol 13:00:13
  Zmienić prawdy się nie da, lecz gadający w języku polskim, prawdę mogą ominąć, jak art. 4 Konstytucji.
 • @Bara-bar 01:06:12
  Ty też Baśka jesteś tutaj takim politykiem...tylko na odcinku ds. wyznań :))
 • @goodness 05:52:03
  Właśnie, właśnie. Ot to.
  Zastanawiam się, czy Naród jest w stanie dojść do wniosku, że ma dość kiepskich przedstawicieli i postanowi inaczej, włącznie z napisaniem nowej Konstytucji

  Ukłony :)
 • @trybeus 09:15:53
  Miło Ciebie tutaj widzieć :)

  Pozdrowienia
 • ...
  wpisujcie miasta

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY