Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
483 posty 1348 komentarzy

par excellence

Wiktor Smol - Copyright © 2011-2018 Wiktor Smol

Przejmowanie majątków: budynki, fabryki, tereny i place

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ministerstwo Gospodarki naliczyło ponad 100 reaktywowanych przedwojennych spółek. Wymiar finansowy ich roszczeń znacznie przekraczała 100 mld złotych, czyli ponad jedną trzecią rocznych wydatków państwa

 

Postanowiłem na starość stać się bogatym człowiekiem, a co tam będę sobie żydził, pomyślałem i zarządziłem sobie samemu w myśl porzekadła: kazał pan zrobił sam – i jak pomyślałem tak zrobiłem. Na samym początku ustaliłem listę priorytetów na której zamieściłem wszystkie za i przeciw i jak już doszedłem do jej analizowania czy lepiej, czyli bardziej opłacalne, jest wzięcie nadgodzin, czy poszukanie lepiej płatnej pracy doszedłem do smutnej konkluzji, że aby być w połowie obrzydliwie bogatym, jak dajmy na to pan Rysio z Gdyni, to – niestety – zabraknie mi nie tylko tego jednego jedynego życia, ale zabraknie co najmniej jeszcze tylu ile ma kot przy założeniu rzecz jasna jak nie wiem co, że fuchę w tych przyszłych życiach będę dziedziczył niczym oligarchowie przy jakiejś spółce z udziałem skarbu państwa; bo państwo, drodzy państwo, nawet kiedy biedne jak jasna cholera, to i tak zawsze ma trochę grosza, który można w cudowny sposób przytulić: otrzymać, albo/i pozyskać nawet bez wiedzy samego zainteresowanego, czyli rzeczonego państwa – bez tego ani rusz.

Kiedy już się uporałem z dylematem natury moralnej i doszedłem do konkluzji jedynie słusznej, że żadna praca nie hańbi tak bardzo jak praca w pełnym wymiarze godzin z nadgodzinami i zleceniami włącznie i kiedy doszło do mnie, że liczenie na oferowaną kilkanaście razy dziennie wygraną w Lotto też nie wchodzi w rachubę, że spadek owszem, ale jeśli już to jedynie libido i ciśnienia, przypomniałem sobie – co za szczęśliwe zrządzenie losu – że pośród setek książek leży sobie dość spora kolekcja akcji.
Uf. Jednak mogę być bogaty, łubu dubu du i nie koniecznie muszę ciężko pracować – wystarczy pomyśleć. Wszak myślenie ma przyszłość.

Wyciągnąłem stertę kolekcji – patrz foto – akcji i starannie je przeglądałem odkładając na bok te, które są troszkę za daleko od… od polskiego skarbu państwa.

W tym miejscu przyznaję się bez bicia, że gdyby nie Komisja Jakiego, że gdybym zupełnie przypadkiem nie obejrzał materiału pani Gargas, to za chińskiego boga nie wpadłbym na taki pomysł, aby za sprawą kilku akcji stać się kamienicznikarzem i obszarnikiem ziemskim tak obrzydliwie bogatym, że nawet służby potrafią być miłe, żeby nie powiedzieć usłużne. W końcu nie darmo mają wpisane „służby”, a jak dodamy do tego przymiotnik „specjalne” to jak nie mają służyć skoro wynika to wprost z takiego a nie innego zapisu.

Meksyk za daleko, Rumunia – e tam, lepiej nie: pamiętam co zrobili z Nicolae Ceaușescu i jego rodziną, a zresztą mają dość swoich speców od cyganienia. Belgia też nie, Francja? Też nie – nie bo nie. I wreszcie. Mam! Mam to co myślę, że będzie super dobre i super łatwe.
Język polski znam dobrze, prawo całkiem nieźle, a jeśli się zdarzy, że czegoś nie będę wiedział, to od czego jest Internet z wszystkowiedzącym dr Google i ciocią Wikipedią prawda, a kiedy, dajmy na to zdarzyłoby się, że doktorek i ciotunia jednak mają jakąś lukę w temacie przymusowego wykupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych, to w ostateczności poradzę się jakiegoś adwokata lub innego złodzieja w temacie:

Jak zamienić papier posiadający li tylko wartość historyczną/kolekcjonerską w dokument uprawniający do przejęcia własności?

Wyklikałem sobie w okienku przeglądarki internetowej nazwę interesującej mnie spółki: Wielkie Piece i Zakłady Ostrowieckich i zostałem przeniesiony na stronę towarzystwa przyjaciół zabytków:
//madein.waw.pl/wola/index.php?option=com_content&view=article&id=77&Itemid=97

Na innej stronie dowiedziałem się jaką faktyczną wartość numizmatyczną mają takie lub/i podobne dokumenty i precjoza. Oto pierwszy z brzegu wynik: https://numimarket.pl/spolka-akcyjna-wielkich-piecow-i-zakladow-ostrowieckich-25-zl_300588

No cóż, pomyślałem sobie, zabytku to ja raczej nie udźwignę i nie chcę – sam lubię zabytki więc szacunek do nich mam. Zatem temat Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich zamknięty.

Trudno. Ale mam przecież z setkę innych akcji. Jednak coś mi nie dawało spokoju, jakaś wewnętrzna siła, czy może bardziej intuicja kazały mi zajrzeć głębiej. Nie tam gdzie każdy zagląda lecz tam, gdzie „ukryte” są dane wszystkich spółek. Ta sama intuicja podpowiadała mi, że specjaliści idący na całość mogli reaktywować tę spółkę. Poszedłem szlakiem specjalistów od dzikiej reprywatyzacji i… i natrafiłem…

Ustanowione w RP prawo przypomina to prawo jakie się wykluwało na początku tworzenia Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nie będę tego tematu rozwijał albowiem moje teksty kieruję głównie do Czytelnika, któremu myślenie nie sprawia większego trudu, a wiedza nie jest oparta jedynie na „wartościach” przekazywanych za pośrednictwem srebrnego ekranu i kolorowej prasy papierowej, która oprócz tego, że wartości dodanej nie posiada żadnej, to nie nadaje się nawet do palenia w piecu, że o podtarciu mniej szlachetnej części ciała już nie wspomnę.  

Pokuszę się jedynie o powielenie słów obecnego (jeszcze/wciąż) ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, że naprawa/reforma sądownictwa jest tak potrzebna jak (dajmy na to) powietrze karpiom wrzuconym do pojemników tuż po świętach pierwszo listopadowych, aby je ogłuszyć zabić i zjeść. Wiem, troszkę poszedłem na skróty, ale po co owijać w bawełnę. Ważne, że ten minister i prokurator generalny zarazem ma misję i chce mu się działać – chwała mu za to.
Wymiar Sprawiedliwości w RP robi to samo z każdym swoim „przeciwnikiem” – zabiera powietrze, ogłusza i jeśli trzeba zabija.

Reasumując wątek ustroju władzy sądowniczej, a tym samym państwa, przypomina on bardziej Dziki Zachód, na którym sądy były wynajmowane w większości przez opryszków. Jeśli się mylę co do trafności opisu i zbyt delikatnego porównania, to proszę mi wybaczyć, gdyż równie dobrze dla większej precyzji opisu mógłbym stwierdzić, że: władza sądownicza w Polsce oparta jest na dobrze sprawdzonych metodach i filarach stalinizmu, które zostały przywiezione na radzieckich czołgach w 1944. I tutaj potrzeba działania jest niezbędna aby ten stan rzeczy wreszcie raz na zawsze zmienić i domknąć temat reformy całego systemu wymiaru sprawiedliwości.  

(…)

Jeśli komuś wydaje się, że siedmiomilowe buty w bajce Jana Brzechwy, to li tylko forma literacka, której zadaniem jest przeniesienie młodego Czytelnika w krainę baśni, i „siedmiomilówki” tylko tam mogą z powodzeniem funkcjonować, to (do)powiem, że istnieje jeszcze ciekawszy przymiotnik, który funkcjonuje nie w bajkach lecz w rzeczywistości w obiegu prawnym jako stumilionowe części grosza.   

Jeśli kogoś może dziwić wielkość rzędu stumilowej części grosza, że niby komu i na co taka jest potrzebna, to już podsuwam pod sam nos ową, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać niedowiarkom, niedorzeczność, która nabiera sensu tylko wtedy, kiedy rzecz idzie o tzw. „przymusowy wykup akcji”:

/Zarząd Spółki ogłasza, że cena wykupu akcji podlegających wykupowi na podstawie uchwały nr 10 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 2 listopada 2015 r. została ustalona przez biegłego dr. R. M., wybranego w tym celu mocą uchwały nr 11 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 2 listopada 2015 r., na kwotę 0,0156318532 zł (słownie: jeden cały grosz i pięćdziesiąt sześć milionów trzysta osiemnaście tysięcy pięćset trzydzieści dwie stumilionowych części grosza) za każdą akcję./

Tyle tylko, że w/w fragment co do określania „wartości akcji” uchwalony przez Zarząd posłużył mi jako przykład gdyż sama wrocławska spółka, póki co, mnie nie interesuje.

Mnie interesuje spółka, której akcje SERJA B. posiadam i które natchnęły mnie aby stać się obrzydliwie bogatym jak wspomniany Rysio z Gdyni: Spółka Akcyjna Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich.
Zadam pytanie za jedną stumilową część grosza: Kto i kiedy przywrócił życie Spółce Akcyjnej Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich, która została postawiona w stan likwidacji 4 grudnia 2015 w Warszawie w kancelarii Piotra S. ?
Warto w tym miejscu dodać smaczku. Kurator zwołując nadzwyczajne walne zgromadzenie mające w programie:

1. Otwarcie obrad.
2. Wybór Przewodniczącego, zatwierdzenie porządku obrad oraz stwierdzenie prawomocności.
3. Postawienie Spółki w stan likwidacji i powołanie likwidatorów.
4. Zamknięcie posiedzenia.

potrzebuje niespełna dwóch kwadransów aby rzecz się dokonała i nosiła wszelkie prawne aspekty formalne i prawne. A co ciekawe w tej samej kancelarii i tego samego dnia (4 grudnia 2015) w czasie nie krótszym niż półtorej godziny postawiono w stan likwidacji co najmniej trzy różne spółki. Ciekawa historia.

To nie jest tak, że temat „dzikiej reprywatyzacji” jest nowy, że nie miał miejsca wcześniej. Ten proceder nielegalnego, bo tak trzeba nazwać zuchwałą kradzież kamienic, domów, terenów wywalając ludzi wprost na ulicę lub na śmietnik , nabywania praw własności zaczął działać następnego dnia po tzw. transformacji ustrojowej na zasadzie prawa „co nie jest zabronione jest dozwolone”. Temat przejęcia na własność czego się zechce kwitł w głowach urzędników, władzy tak administracyjnej jak sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej, że o wyspecjalizowanych w hochsztaplerce niebieskich ptakach nie wspomnę już na kilka lat przed 1989 rokiem. A jeśli do tego dodamy: negatywnie zweryfikowanych milicjantów, esbeków i cwane kuny z WSI, to gdzie miał wylądować obywatel posiadający bezczynszowe prawo najmu?  

„KRS musi też o każdej próbie wpisania korporacji zawiązanej przed 1 września 1939 r. informować prokuratora, który ją prześwietli. Będzie posiadać prawo wnioskować o uchylenie uchwał walnego, jeżeli już będą one np. godzić w interesy wspólników lub osób trzecich. Prokurator będzie miał też możliwość sprawdzenia {spółek|firm|korporacji|firm/spółek/korporacji|firm/działalności jednoosobowych/przedsiębiorstw|firm (przedsiębiorstw, działalności jednoosobowych, spółek)} już zarejestrowanych w KRS.”

Skoro na indeksie, który w dalszej części artykułu zamieszczę,  znajduje się interesująca nas Spółka Akcyjna Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckichto można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że mamy do czynienia z trefnisiem, który prawo umieścił w tym samym miejscu gdzie ma zapisane wszystkie dowcipy i żarty. Tylko co na te żarty mają do powiedzenia odpowiednie rzeczowo służby i instytucje? Trudno założyć, ale wykluczyć jednoznacznie też nie można, że kryją/współpracują z wesołkami, którzy ot tak sobie z papierów jakie kupili na pchlim targu lub od kolekcjonerów uczynili główne źródło dochodu. Tutaj posłużę się cytatem Leszka Koziorowskiego:

Chichotem historii byłoby, gdyby odszkodowania trafiały do osób, które kupiły papiery kolekcjonerskie, nie zaś prawa finansowe z nimi powiązane, a obecnie próbują de facto wyłudzić odszkodowania z pominięciem realnie skrzywdzonych przedwojennych akcjonariuszy.

Na podstawie różnych danych w tym tych ustalonych przez: Gazeta Warszawska, Komisja Jakiego i kilku innych źródeł dowiadujemy się właśnie, że chichot historii ma miejsce, przybiera na sile i  oby nie przerodził się w histerię i nie „umarł śmiercią naturalną” w jakiejś zaprzyjaźnionej psychuszce dla osób szczególnie objętych wszelkimi przywilejami i chronionymi szczególnymi prawami na zasadzie prawa dla równiejszych.  

Teraz pozwolę sobie zamieścić „indeks”, o którym wspomniałem wcześniej przy okazji zapytania kto i kiedy „obudził” interesującą nas spółkę by pogrzebać ją, tzn. postawić w stan likwidacji czwartego dnia grudnia 2015 roku:

Oto co kryły w sobie skrzynie przesłanie w 1968 r. z USA.

Znajdowały się tam akcje {spółek|firm|korporacji|firm/spółek/korporacji|firm/działalności jednoosobowych/przedsiębiorstw|firm (przedsiębiorstw, działalności jednoosobowych, spółek)}: Giesche, Stowarzyszenie Mechaników Polskich z Ameryki, Lilpop, Rau iLowenstein, Bank Polski, Galicyjskie Towarzystwo Naftowe „Galicja”, Fabryka Czekolady „Plutos”, Zakłady Hohenlohego Sp. Akcyjna Wełnowiec, Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu, Towarzystwo Zakładów Przędzalni Bawełny, Tkalni i Blacharni „Zawiercie”, Warszawsko-Ryska Fabryka Wyrobów Gumowych „Rygawar”, Zjednoczone Browary Warszawskie Haberbusch i Schiele, Warszawskie Towarzystwo Fabryk Cukru, Cukrownia i Rafineria „Kalisz”, Spółka Akcyjna Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich, Bank Kwilecki, Potocki i S-ka, Spółka Akcyjna H. Cegielski, Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych, Jaworznickie Komunalne Kopalnie Węgla, Sierszańskie Zakłady Górnicze, Polskie Zakłady Chemiczne „Nitrat”, Fabryki Cementu „Szczakowa”, Towarzystwa Przemysłu Chemiczno-Farmaceutycznego d. Magister Klawe w Warszawie, Carl Schaff & Co., Thonet- Mundus Polskie Fabryki Mebli Giętych, Gnaszyńska Manufaktura, Przędzalnia i Tkalnia Juty i Lnu „Warta”, Fabryka Wyrobów Sukiennych Ch. Rubin w Tomaszowie Maz.

Ten artykuł jest zaledwie marnym pyłkiem zebranym z końca szpilki tematu „dzikiej reprywatyzacji”, który chciałem pokazać w formie i treści lżejszej niźli na to zasługuje. Tylko, aby go zrozumieć Czytelnik musiałby zgłębić kilka tysięcy stron dokumentów, przejrzeć archiwa i zapoznać się ze stenogramami instytucji, agencji i służb odpowiadających za bezpieczeństwo wewnętrzne Polski, przejrzeć rejestry spółek i ich migrację od czasu powołania lub/i reaktywowania, zmiany nazw i numerów. Tyle tego, że nawet ci specjaliści od wyłuskiwania grochu mogli się pogubić no i się troszkę pogubili. Trzeba by wrócić do lat głębokiej „komuny”, a potem przejść przez okres transformacji i uważnie przyjrzeć się roli poszczególnych służb, ugrupowań politycznych, stowarzyszeń instytucji i fundacji oraz poszczególnym politykom.

Istniały pewne zabiegi określonych grup nacisku o wykup prawa tylko i wyłącznie na podstawie papierów kolekcjonerskich. Jednak w Sejmie w 2009 oceniono „legalności decyzji nacjonalizacyjnej, że roszczenia powiązane z upaństwowieniem majątku spółki/spółek zostały zaspokojone na podstawie umowy między rządami Polski i USA z 1960 r. Ministerstwo Gospodarki naliczyło ponad 100 reaktywowanych przedwojennych spółek. Wymiar finansowy ich roszczeń znacznie przekraczała 100 mld złotych, czyli ponad jedną trzecią rocznych wydatków państwa.”

Drugie pytanie, tym razem za dwie stumilowe grosza. Gdzie byli i co robili funkcjonariusze właściwych służb, że prze prawie dekadę nie zdołano zatrzymać procederu zamiany wartości kolekcjonerskiej na wartość prawa wykupu, procederu który zaczął swą wyniszczającą działalność tuż po transformacji ustrojowej z PRL na RP. Pierwszą ofiarą tych niecnych procedur padł Kraków, gdzie przejęto kamienice tak znaczącej wartości, że trudno je do dziś wycenić. Ten proceder dotyczył większości polskich miast bez względu na ich wielkość i położenie.

Kilka przydatnych linków:

 Przymusowy wykup akcji zdaniem SN https://prawainwestora.pl/2017/02/21/sn-o-przymusowym-wykupie-akcji/

Likwidacja trzech spółek w półtorej godziny. Dostęp do źródeł został zablokowany – element nie został odnaleziony (HTTP / 1.0404) co oznacza, że ktoś albo zablokował te dane dla celów prowadzonego postępowania, albo – co gorsza ktoś „wyjął” zawartość dla innych celów, np. zatarcia śladów?
//www.krs-online.com.pl/msig-4851-17547.html
//www.krs-online.com.pl/msig-4851-17546.html
//www.krs-online.com.pl/msig-4851-17545.html

Linki potwierdzające likwidację w/w spółek ze strony imsig:
https://www.imsig.pl/pozycja/2015/220/17547,Sp%C3%B3%C5%82ka_Akcyjna_Wielkich_Piec%C3%B3w_i_Zak%C5%82ad%C3%B3w_Ostrowieckich

https://www.imsig.pl/pozycja/2015/220/17548,Zak%C5%82ady_Mechaniczne_BORMANN%2C_SZWEDE_I_S-KA_Sp%C3%B3%C5%82ka_Akcyjna

https://www.imsig.pl/pozycja/2015/220/17546,Warszawskie_Towarzystwo_Fabryk_Wyrob%C3%B3w_Metalowych_i_Emaliowanych_WULKAN_Sp%C3%B3%C5%82ka_Akcyjna

KOMENTARZE

 • Sami tego chcieliśmy, by...
  wszystko było prywatne i wszystko musiało na siebie zarabiać, także inwalidzi, osoby niepełnosprawne, emeryci, dzieci itd, itp...
 • Właśnie niedawno rozmawialiśmy za znajomymi, jak to kiedys za komuny...
  jeździło się za grosze do zakładowych ośrodków wczasowych nad morzem, nad jeziorami w góry itd, itp... W sezonie jeździli pracownicy a po sezonie emeryci, dawni pracownicy danego zakładu...
  Niestety, sami tego chcieliśmy by to się skończyło.
  Są teraz młode rodziny, które nie mają żadnych szans na taki wyjazd urlopowy z dziećmi np nad polskie morze.
 • @Jan Paweł 16:39:06
  za Gierka ( lata 70te ) i za Jaruzelskiego ( lata 80 ) budowali dla siebie zakłady pracy, mieszkania, osrodki wczasowe i całą infrastrukturę Polski. Ogromna armia dobrze wykształconych ludzi, która dużo zbudowała. To był duży potencjał. Ale przyszedł rok 89 i jacyś podobno geniusze, "polskie" elity, było ich wielu, nie sam Balcerowicz, stwierdzili naukowo i autorytatywnie - co po komunie zostało zaorać, budujemy od nowa. No, przyjdą cudowni zagraniczni inwestorzy i nam zbudują i dadzą nam nowoczesne technologie - czyli taka jakby działalność charytatywna. Ale jednak "polskie" "elity" masowo w to uwierzyły. I orali , and orka is still going on.

  ".. Juz niema dzikich plaży na których zbierałam muszelki..."

  pozdr.
 • @Jan Paweł 16:39:06
  Ten artykuł nie jest hołdem dla poprzedniego systemu, który w wielu miejscach w tym wspomnianych w materiale nadal doskonale funkcjonuje. Ludzi, którzy wpędzili Polaków w biedę trzeba ot po prostu albo powiesić na rynku miasta gdzie dopuścili się zbrodni albo odebrać im wszystko i wypędzić na zawsze z Polski.
  Dziś mamy inne czasy - bardziej nowoczesne i wiele polskich młodych rodzin wyjeżdża nie tylko nad polskie morze i tego im życzę, aby mogli spełniać swoje marzenia. Tyle tylko, że nasze przyzwolenie na działanie tzw rządów, na funkcjonowanie w przestrzeni państwa polityków plujących na Polskę doprowadziło nas do miejsca w którym jesteśmy.
  Pozdrawiam i głowa do góry :)
 • @Zorion 16:53:44
  i przyszli zagraniczni inwestorzy i za nasze pieniądze, wmawiając "tubylcom" ustami lewactwa i żydostwa, że to z unijnych, położyli nawet nowe drogi do ich fabryk na naszej ziemi. Ile zagranicznego kapitału zostało ulokowane w Polsce i dlaczego pracują w nim Polacy za śmieszne kwoty, z których trudno żyć na poziomie? I dlaczego 90% tego kapitału należy do Niemiec?
  To nie wina społeczeństwa, to wina rządzących. I albo damy się dalej dymać, albo wreszcie się wkurwimy i zrobimy z tym robactwem porządek. Od nas zależy.

  Pozdrawiam :)
 • @Wiktor Smol 19:01:50
  Niestety, ale wydaje się że już nic nie funkcjonuje z poprzedniego systemu (albo za niedługo przestanie funkcjonować, jak np system emerytalny i bezpłatna edukacja itd).

  "Dziś mamy inne czasy - bardziej nowoczesne i wiele polskich młodych rodzin wyjeżdża nie tylko nad polskie morze i tego im życzę, aby mogli spełniać swoje marzenia."

  otóż proszę sobie wyobrazić, że jest coraz mniej tych rodzin które sobie wyjeżdżają chociażby tylko nad polskie morze.
  Podobno znowu pojawił się tłok nad polskim morzem za sprawą 500+ (pięćsetplusaków, jak pogardliwie zauważyła jedna z celebrytek, będąca celebrytką za sprawą tych pięćsetplusaków, bo nikt inny jej nie zna), ale niestety, wydaje się, że czasy gdy każdy... KAŻDY, mógł zaplanować pobyt wakacyjny nad polskim morzem, już chyba bezpowrotnie minęły.
  Serdecznie pozdrawiam
 • @Jan Paweł 16:39:06
  No to jak to jest? Pracownikowi państwo zabiera 40 procent pensji, pracodawca wypłaca ekwiwalent urlopowy, opłaca w tym czasie zus...ale jakbyś się zapytał, to pracodawca bandzior i złodziej...

  za grosze te wyjazdy nie były, ktoś akurat wdrukowywał socjalistyczne myślenie do łbów...to socjalistyczne myślenie zrobiło krzywdę ludziom i dalej robi...

  po prostu otępiono ludziom instynkt samozachowawczy...zamiast sobie radzić, człowiek szuka pomocy w "opiekuńczym państwie"...ale to nie jest tematem notki szanownego Autora
 • @Jan Paweł 19:23:03
  Dlaczego bezpowrotnie?

  "Wystarczyłoby" przywrócić KARĘ ŚMIERCI za ZDRADĘ i WIELKIE machlojki finansowe.
  Uczciwie(!) złapać, osądzić, powiesić 10-100 podpadających pod paragrafy.

  "Reszta" będzie już uczciwa :)

  Jakby system sądownictwa był ROZPROSZONY?

  A wtedy to można i z gruzów się podnieść.
 • Wiktorze...
  zwykłemu zjadaczowi chleba nie może przyjść do łba, że można wydrzeć na tzw "akcje kolekcjonerskie" żywy inwentarz...

  no ale to tzw "żydowski fiskalizm" o którym mówiła dr Ewa Kurek, a którego trzeba unikać jak ognia...najwyraźniej "nasi rządzący" wolą tego "niezauważać"...pozdrawaim

  https://youtu.be/CuLdjMijzsg?t=75
 • @Wiktor Smol 19:07:26
  Tu nie ma co gadać , tu trzeba lać . Salut Amigo.
 • @laurentp 20:16:33
  Myślę bardzo podobnie, że na rynku miasta trzeba by powiesić dla przykładu od 10-100 osobników/szkodników a wtedy to, jak piszesz, to nawet z gruzów :)

  Pozdrawiam
 • @trybeus 20:17:39
  pewnie z tzw. ostrożności procesowej udają ślepców i głuchych, to o tych rządach warszawskich ;)

  Ukłony
 • @Repsol 20:18:16
  Będziemy lać, przyjdzie czas ;)

  Kłaniam się
 • @ Autor
  "Ministerstwo Gospodarki naliczyło ponad 100 reaktywowanych przedwojennych spółek. Wymiar finansowy ich roszczeń znacznie przekraczała 100 mld złotych, czyli ponad jedną trzecią rocznych wydatków państwa"

  To tylko 100 spółek przedwojennych. Wojnę zrobili szkopy.... jak już wyszło ponad 100mld to może roszczenia przekierować?

  5*

  Ukłony
 • @Wiktor Smol 19:01:50
  Wiem, że artykuł nie jest hołdem złożonym poprzedniemu systemowi. Złapałem się tylko jednego wątku, ale wydaje się bardzo kluczowego. Bo ludzie czepiają się SKUTKÓW tego, że ktoś kiedyś dopuścił do tego, że do wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka, wojewody premiera, prezydenta, może przyjść teraz dwóch przedstawicieli "strategicznego inwestora" (tak teraz nazywa się mafię) jakichś tam "mecenasów" (albo jeden sierżant) z dwoma neseserami w jednym sztabka złota a w drugim kula od kałasznikowa z propozycją (a raczej koniecznością) wyboru jednego z nich. Oczywiście ten "prezent" nie jest za darmo, bo do tak przygotowanego "prezentu", dołączona jest propozycja "kupna" np kluczowego w tym rejonie, do tej pory państwowego np zakładu wydobywczego złota i srebra (wiemy że Polska jest największym producentem tych metali w Europie)...
  Za komuny... (tzn za tego polskiego gomułkowsko/gierkowskiego socjalizmu), to taki ktoś nawet nie pomyślałby o odwiedzeniu takiego premiera, bo wiedziałby, że... ustrój nie pozwala na sprzedaż żadnego zakładu... Panie Trybeus i to właśnie dywidenda, wartość dodana, zysk (jak zwał tak zwał) nie szedł do prywatnej kieszeni "strategicznego inwestora" a finansował właśnie np bezpłatną edukację, służbę zdrowia, emerytury, ale i kolonie dla dzieci itd, itp....
  Doradzam zakończenie oglądania setnej mutacji serialu Dynastia a najlepiej wyrzucenie telewizora do śmietnika. Aha nie wolno teraz telewizorów wyrzucać do śmietnika.
  I tak to jest z tym teraz "Wolnym" Rynkiem, - ustrojem który z miłością bliźniego ma tyle wspólnego co pies z księżycem, Panie Trybeus.
 • @trybeus 20:11:34
  zachęcam do przeczytania mojego powyższego komentarza.
 • @laurentp 20:16:33
  widać, że wszelkie próby naprawy tego ustroju, tzw "wolnego" rynku, niestety - jak pokazuje praktyka, nie powiodły się do tej pory, więc raczej marne są szanse, że uda się to kiedykolwiek.
  Po prostu cały majątek narodowy musi być państwowy, czyli nietykalny dla wszelkiej maści "strategicznych" inwestorów.

  To właśnie dlatego ci tzw "strategiczni inwestorzy, przy pomocy Solidarności obalili ten porządek państwowej własności majątku narodowego. Po to by już bez przeszkód można się było do niego dobrać.
  I tyle Panie Trybeus...
 • @Jasiek 00:53:31
  Muszę się przyznać bez bicia, że w moim tekście znalazł się błąd nie wiem jakie wielkości - myślę, że sporej. Te 100 mld złotych to kwota jakież żądała strona reprezentująca spółkę Giesche, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. /Bomba wybuchła w lutym tego roku, gdy ABW zatrzymała kilka ludzi związanych z reaktywowaną przedwojenną spółką Giesche SA, która starała się o zwrot gigantycznego majątku na Śląsku. Nie posiada sugestie, że do jej wskrzeszenia posłużyły akcje z amerykańskich skrzyń, bo znajdował się tam cały przedwojenny kapitał spółki – łącznie 172 akcje, każda o nominale miliona złotych./

  Nie będę przeredagowywał tego wpisu napiszę kolejny z większym naciskiem na skalę popełnionych i możliwych wyłudzeń i powiążę to z słynną amerykańską ustawą i pójdziemy drogą tego co znajduje się pod polską ziemią - nasze surowce, do których roszczenia bez naszej wiedzy mają USA i Niemcy. Niemcy od dawna wiedzieli, że nasza ziemia jest bogata. Ale to naprawdę materiał na odrębną publikację, którą obiecuję przygotować na przyszłą niedzielę.

  dzięki i pozdrawiam :)
 • @trybeus 20:11:34
  Obywatelu nie pieprz bez sensu o socjalistycznym myśleniu, bo myślenie "każdy sobie rzepkę skrobie", albo "dlaczegoś biedny? - boś głupi" wcale nie jest lepsze.
  Polakom w PRLu te wszystkie świadczenia (oświata, służba zdrowia, rekreacja), należała się jak psu micha, bo większość zarabiała tyle, żeby wiązać koniec z końcem; to były ukryte podatki, ktorych oficjalnie nie było.

  Nie każdy miał i ma możliwości, żeby "sobie radzić", dlatego właśnie tyle osob wyjechało za granicę, bo tych możliwości nie mieli. Dawno temu w PRLu, kiedy pojechałam w polskie góry, oczy mi na wierzch wyszły, kiedy zobaczyłam, jakie tam stały wielkie (nowe) chałupy, chociaż pod strzechą nie mieszkałam. Górale je wybudowali za pensje w PRLu? Bardzo wątpię, wszyscy natomiast wiedzieli, że połowa Górali i ćwierć Śląska cały czas rotacyjnie odwiedza ziomków zagranicą, oczywiście jeżdżąc tam wyłącznie w celach turystycznych.
 • @Wiktor Smol 20:42:24
  "Będziemy lać, przyjdzie czas ;)"

  Nie mogę się doczekać.
  (Czy Pan w to wierzy, czy tylko siebie i nas pociesza?)

  Państwo jest słabe, jak to powiedział klasyk - teoretyczne, więc rozdziobują nas kruki i wrony, a nawet sępy...
  5* za artykuł i zdjęcie. :)
 • @Lotna 13:35:52
  Wierzę i czasem się tylko niecierpliwię, że temu dzbanowi jeszcze to naderwane ucho służy.
  Zgadzam się z klasykiem jednak mam nadzieję, że właściwych odpowiedzialnych i niepaszportowych Polaków jest odpowiednio tyle, aby to państwo wziąć w zarząd i poprowadzić Naród we właściwym kierunku.

  Ukłony i dziękuję, rzecz jasna, za otrzymane precjoza :)
 • @Wiktor Smol 17:24:22
  Dobrej nocy .Amigo . : https://www.youtube.com/watch?v=5RO2mvOSGpU
 • @Repsol 21:25:41
  Obejrzałem dopiero rano. Dzięki.
  Dobrego dnia :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY